Zeci de mii de puieți, plantați în județele Brașov și Călărași

Publicat de radiomures, 16 noiembrie 2017, 15:09
Acținile proiectului ”Plantează în România” au avut loc săptămâna trecută în Brădet – Săcele și la pădurea Cernica în zona localității Brănești, unde s-au plantat aproape 15.000 de puieți.
Inițiatoarea proiectului este Asociația ”Creștem România Împreună”, iar coordonatorul asociației, Mihai Mihu a declarat că plantările au fost făcute cu voluntari, cu pădurari și cu membri ai sponsorilor:
La acțiunea de la Brădet am plantat în jur de 10.000 de puieți de gard viu, pentru orfelinatul din această localitate, încercând să facem un bine atât mediului cât și instituției. Împreună cu Ocolul Silvic Brănești din județul Călărași am plantat în jur de 4000 de puieți de stejar, care credem că vor face o pădure foarte frumoasă peste nu mai mult de 10 ani.”
În cursul acestui an, Asociația ”Creștem România Împreună” a mai avut 26 de acțiuni de plantare în județele Călărași, Brașov, Sibiu și Iași, însumând peste 120.000 de puieți, pe o suprafață de 32 de hectare.
Pentru anul viitor sunt programate plantări în județele Prahova și Cluj.
Valeriu Russu