„Weekend împreună”, cu Dana Ardelean

Publicat de Corina Muntean, 18 decembrie 2022, 08:09 / actualizat: 23 decembrie 2022, 10:20
Surpriza pe care ne-au făcut-o colindătorii de la Școala Gimnazială „George Coșbuc” din Tg. Mureș nu a rămas neplătită. I-a prins într-un reportaj Alexandra Zosim, plus că au căpătat fructe și au vizitat Radioul nostru. Veronica Ilie a hărnicit-reportericit zilele astea, ceva de speriat! Bănuim că vrea (și ea) să-l impresioneze pe Moș Crăciun. Și credem c-a reușit, cu înregistrările ei de la Școala Gimnazială „Tudor Vladimirescu” (a fost în clasa a treia A și la „Fluturașii” de la grădiniță- în orice caz, haioase momente!). În fine, Robert, copilul de 11 ani al Rodicăi Boariu, a consimțit să ne citească o poezie ingenioasă trimisă la un concurs literar.
În a doua parte a emisiunii, muzici ferite de uitare, rubrica „Vorba ceea”( despre originea expresiei „a bate apa în piuă”), „Minuni de Crăciun”, anticipate hazliu de Sidonia Buta, topul de fapte și de vorbe din această săptămână și cântecul de poveste „Driving Home for Christmas”, al lui Chris Rea.
Duminică, 18 decembrie, între orele 9 și 11, la Radio Târgu Mureş, pe frecvențele 102,9 FM / 98,9 FM /94,9 FM-Borsec și online pe www.radiomures.ro.
Dana Ardelean