Vremea se va răci ușor, însă temperaturile vor rămâne peste normalul perioadei

Publicat de Stan Lucian, 11 februarie 2024, 13:36
Vremea se va răci ușor la începutul săptămânii viitoare, însă temperaturile tot vor rămâne peste normalul acestei perioade.
Mâine vom avea o maximă termică în țară de 19 grade, iar marți de 15 grade, urmând ca spre mijlocul săptămânii viitoare, valorile termice să nu treacă de 13 grade.
Începutul săptămânii aduce și precipitații în mare parte din teritoriu, după cum a declarat Oana Păduraru la Administrația Națională de Meteorologie:
La începutul săptămânii viitoare, pe parcursul zilei de luni, valorile termice vor marca o ușoară scădere, însă vremea se va menține mult mai caldă decât în mod normal pentru această perioadă, iar aria de nebulozitate și ploi se va extinde treptat, cuprinzând cea mai mare parte a țării. Maximele zilei de luni se vor încadra între 10 și 19 grade. Marți ne așteptăm ca procesul de răcire a vremii să continue. Valorile termice vor rămâne în continuare peste normele perioadei, cu precădere în partea de sud și de sud-est a țării. Cerul va avea înnorări, va ploua temporar în cea mai mare parte a țării. Maximele de marți se vor încadra, în general, între 8 și 15 grade. Pe măsură ce ne apropiem de mijlocul săptămânii viitoare, valorile termice vor avea tendința să scadă în continuare ușor, astfel că temperaturile maxime vor ajunge să se încadreze între 5-13 grade, dar, treptat, precipitațiile vor fi din ce în ce mai puține și slabe cantitativ.
Sursa: RRA