Voleibalistele din Blaj, campioane ale României

Publicat de APETRI MARGARETA, 15 aprilie 2025, 08:14
Volei Alba Blaj este noua campioană a României, după ce s-a impus cu 3-1 scor general în finala Diviziei A1 de volei feminin, contra deținătoarei titlului, CSO Voluntari.
Ultimul act s-a desfășurat după regula „trei din cinci întâlniri”, cu o partidă în plus pe terenul formaței mai bine clasată în sezonul regulat – Volei Alba Blaj.
Gruparea ardeleană a câștigat, cu 3-0 și 3-1, meciurile 3 și 4, care au fost găzduite de Sala Sporturilor „Gabriela Szabó” din Voluntari – duminică și respectiv luni, 13-14 aprilie,
Primele două confruntări s-au disputat în Sala Polivalentă „Alba Blaj” din Blaj, unde amfitrioanele au pierdut la debut, cu 2-3 (duminică, 6 aprilie) și au învins, cu 3-0 (luni, 7 aprilie).
Autor: Septimiu Cioloboc