Vladimir Putin i-a adresat un mesaj de felicitare lui Klaus Iohannis
Publicat de radiomures, 30 noiembrie 2014, 15:14
Vladimir Putin, preşedintele rus, i-a adresat un mesaj de felicitare lui Klaus Iohannis, cu prilejul alegerii sale în funcţia de preşedinte al României – a relatat duminică publicaţia românească „Evenimentul Zilei”. Mesajul a fost postat pe pagina de Facebook a Ambasadei Rusiei la Bucureşti.
„Primiţi, vă rog, felicitările mele cu prilejul alegerii dumneavoastră în funcţia de preşedinte al României. Aş vrea să confirm interesul în dezvoltarea relaţiilor ruso-române constructive, a cooperării bilaterale reciproc avantajoase în domenii diferite. Vă doresc sănătate, bunăstare şi succese în activitatea de stat”, se arată în mesajul transmis de Vladimir Putin.
Cotidianul de orientare dreapta a amintit că, la câteva zile după alegerea preşedintelui român, şi MAE rus a reacţionat faţă de alegerea lui Iohannis. „Rusia speră că, odată cu venirea noului preşedinte Klaus Iohannis, relaţiile bilaterale se vor dezvolta, întrerupând pauza provocată de criticile la adresa Moscovei” – a precizat Aleksandr Lukaşevici, purtătorul de cuvânt al MAE rus, referindu-se la preşedintele Traian Băsescu, aflat la sfârşit de mandat, care, în timpul crizei din Ucraina, a învinovăţit Rusia de conflictele din zona Mării Negre.
Iohannis a semnalat atât în timpul campaniei electorale, cât şi după alegerea sa că în politica externă a României nu va fi nici o schimbare, fiind hotărâtoare parteneriatul strategic încheiat cu SUA şi calitatea de membru al NATO şi UE.
Prima vizită în străinătate a preşedintelui român ales a fost vineri la Chişinău, unde şi-a exprimat speranţa că şi Republica Moldova îşi va continua „drumul european” şi după alegerile parlamentare de duminică. Iohannis a efectuat vizita în Moldova la invitaţia fostului prim-ministru prooccidental, Vlad Filat, preşedintele PLDM (Partidului Liberal Democrat din Moldova), regiune a cărei mare parte a aparţinut României în perioada interbelică.
Duminică, în Moldova au loc alegeri parlamentare, a căror miză este preluarea puterii fie de către partidele prooccidentale, fie de comuniştii care vor consolidarea cooperării cu Rusia.
Rador