Veste bună pentru fermieri!

Publicat de radiomures, 29 septembrie 2017, 13:27
Agenția de plăți anunță prelungirea până la 31 octombrie 2017 a sesiunii de primire a proiectelor de investiții în procesarea sau marketingul produselor agricole și pomicole.
Directorul general al AFIR, Adrian – Ionuț Chesnoiu a declarat pentru ”Agrointel” că împreună cu Autoritatea de Management pentru Programul Național de Dezvoltare Rurală s-a decis prelungirea sesiunii de depunere a cererilor de finanțare cu o lună, deoarece suma alocată nu a fost consumată în întregime. El susține că punctajul cerut fermierilor este ușor de obținut și există o șansă în plus pentru solicitanți să obțină finanțare pentru proiectele lor.
Până în prezent au fost depuse 46 de cereri de finanțare în valoare totală nerambursabilă de peste 41 de milioane de euro. Sprijinul nerambursabil acordat pentru procesarea produselor agricole și pomicole este de până la 50% nerambursabil.
Depunerea cererilor de finanțare se face on-line pe pagina oficială a Agenției, www.afir.info, până la termenul limită al sesiunii, respectiv 31 octombrie 2017, ora 16.00. Toți cei interesați să depună cereri de finanțare prin sM 4.2 și sM 4.2a, pot consulta gratuit Ghidul solicitantului și anexele aferente pe site-ul AFIR, la secțiunea „Investiții PNDR”.