Variantă nouă de amplasare a podului peste râul Mureș

Publicat de Rotar Mirela, 3 noiembrie 2022, 12:06 / actualizat: 29 noiembrie 2022, 17:03
Reprezentanții primăriei și consilieri locali liberali au avut, aseară, întâlniri separate cu locuitorii din cartierele Aleea Carpați și Unirii pentru discuții pe tema construcției unui nou pod peste râul Mureș.
Primarul Soós Zoltán a lansat la întâlnirea de ieri o contrapropunere la varianta PNL, respectiv un pod ce ar urma să traverseze râul Mureș lângă barajul din Aleea Carpați până în zona fostei fabrici de mobilă:
Este un alt proiect despre care am vrut să vă informez: este vorba de zona Mobex, deci fabrica de mobilă, care se mută din oraș. Se demolează toată fabrica și se va face o zonă de locuințe și birouri. Noi am solicitat de la proiectant, respectiv de la investitori, ca în zona Mobex să fie amplasat podul. Ei renunță și la teren, va fi loc suficient în zona digului, a barajului peste râul Mureș. Ar fi amplasat noul pod la o distanță suficient de mare pentru nu mai deranja, respectiv ar avea o rețea de drumuri care, într-adevăr, să ajute traficul din oraș, nu să îl încurce.
Viceprimarul Alexandru Gyorgy, care a participat la întâlnirea paralelă cu locuitorii din cartierul Unirii, susține că varianta propusă de primarul Soos e nerealistă, din considerente legale.
El spune însă că în varianta deja prezentată în Consiliul Local Tg. Mureș locuitorii din Aleea Carpați nu ar fi afectați pentru că există tehnologii moderne de protecție împotriva zgomotului:
Nu cred că primarul este, la fel ca mine, inginer, ca să își dea cu presupusul. Eu, din ce cunosc, pentru că am luat și noi în calcul varianta să relocăm podul ca să nu creăm disconfort celor din Aleea Carpați, lângă baraj este o zonă tampon, unde nu poți să construiești. La fel, lângă baraj, mai jos, spre Aleea Carpați, este o conductă de gaz care alimentează, dacă nu mă înșel, comuna Sântana de Mureș. Iar dacă se va demola un domeniu privat, cel de la Mobex, noi, primăria, nu avem niciun control asupra terenului omului. Aici discutăm, de fapt, de găsirea unei variante împotriva altei variante, care este 50% deja pornită, deci noi nu pornim de la zero.
În urma discuțiilor de aseară, locuitorii din cartierul Unirii au decis să strângă semnături, pentru a-i determina pe aleșii locali să accepte construirea acestui nou pod peste râul Mureș:
Săptămâna trecută, liberalii au propus la ședința CL Tg. Mureș un proiect de hotărâre de amplasare a podului în zona cartierului Aleea Carpați, dar proiectul a fost respins pentru că nu avea studii de fezabilitate și de trafic.
Valeriu Russu