UPDATE: Un român a murit în accidentul din Ungaria
Publicat de radiomures, 15 februarie 2017, 10:26 / actualizat: 15 februarie 2017, 12:32
Un român a murit în urma accidentului în lanţ produs pe Autostrada Paneuropeană din Ungaria, în apropiere de intrarea în România, iar alţi şase români care au fost răniţi în accident au fost transportaţi la spitalele din Szeged şi Mako, anunţă MAE.
Autorităţile ungare continuă cercetările pentru a stabili circumstanţele producerii accidentului şi au confirmat identitatea tuturor persoanelor implicate în accident.
Consulul General al României la Szeged s-a deplasat la locul accidentului şi este în legătură permanentă cu reprezentanţii poliţiei ungare şi ai Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Arad, care participă la intervenţie.
Reprezentantul oficiului consular român urmează să se deplaseze de urgenţă la unităţile medicale menţionate, pentru a obţine informaţii suplimentare cu privire la starea persoanelor rănite şi pentru a acorda asistenţa consulară necesară, mai precizează MAE.
Potrivit reprezentanţilor Departamentului pentru Situații de Urgență, 39 de persoane au fost implicate în accidentul produs în această dimineață în Ungaria, la aproximativ doi kilometri de graniţa cu România.
Cinci persone au murit, iar 12 au fost rănite, patru din acestea fiind în stare gravă, conform sursei citate.
***
UPDATE: Bilanţul victimelor accidentului produs, în această dimineaţă, în Ungaria, în care a fost implicat şi un autocar românesc, a ajuns la cinci persoane decedate şi 12 rănite, anunţă Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă.
Potrivit unui comunicat transmis RTM de către Eurolines, firma de la care provenea autocarul implicat în accident, în autocar se aflau 17 pasageri.
In urma acestui incident niciunul dintre pasageri nu a avut de suferit, doar soferul aflat la volan a fost accidentat si transportat la spital.
***
Un tir şi un autocar cu 22 de persoane au intrat în coliziune. Secretarul de stat în MAI Raed Arafat a precizat că, potrivit unui bilanţ provizoriu, 39 de persoane au fost implicate în accident, dintre care 4 au decedat, iar 11 sunt rănite. Patru răniţi sunt în stare gravă.
Răniţii au fost transportaţi la spitalele din Ungaria, la decizia autorităţilor ungare. Au fost trimise în Ungaria şase echipaje de la SMURD Arad şi Timiş şi trei echipaje de la Ambulanţa Arad.
Din primele informaţii, majoritatea pasagerilor din autocarul românesc ar fi bulgari, dar se aşteaptă date suplimentare, a mai afirmat Arafat. Vama Nădlac II a fost închisă.
Ministerul Afacerilor Externe precizează, la solicitarea News.ro, că până în acest moment Poliţia ungară nu a furnizat informaţii privind cetăţenia victimelor accidentului în lanţ produs pe pe Autostrada Paneuropeană, în Ungaria, în apropiere de intrarea în România.
Consulul general al României la Szeged se deplasează de urgenţă la faţa locului în vederea acordării de asistenţă consulară, precizează MAE.
***
Autocar românesc, implicat într-un accident în Ungaria
Un autocar românesc, cu pasageri la bord, a fost implicat într-un accident de tip carambol în Ungaria, în apropiere de punctul de frontieră de la Nădlac, la fața locului fiind trimise și două echipaje SMURD ale ISU Arad, a declarat, la Digi 24, maiorul George Pleșca, purtător de cuvânt al ISU Arad.
Potrivit sursei citate, din primele informații rezultă că în accidentul în care au mai fost implicate un TIR și alte câteva autoturisme ar fi decedat trei persoane și ar fi și răniți grav.