Un nou caz de infectare cu tulpina britanică a virusului SARS-CoV-2 a fost depistat la Constanţa

Publicat de Corina Muntean, 27 ianuarie 2021, 08:11 / actualizat: 27 ianuarie 2021, 13:09
Este vorba despre un bărbat de 69 de ani care, însă, nu a călătorit în Marea Britanie şi nici nu a venit în contact cu persoane infectate cu noua tulpină.
Bărbatul a început să aibă simptome de boală în data de 28 decembrie, iar pe 2 ianuarie a efectuat un test Real Time PCR al cărui rezultat a fost pozitiv. A fost internat la Constanța în perioada a 4-6 ianuarie, iar din 7 ianuarie a ajuns într-o unitate medicală din București cu starea generală afectată. Aici, pe 17 ianuarie pacientului i s-a recoltat o probă pentru un nou test Real Time PCR, care a fost de asemenea pozitiv. S-a ridicat astfel suspiciunea infecției cu noua tulpină. Procedura de secvențiere a genomului, efectuată la Institutul Național de Boli Infecțioase „Matei Balș” din Capitală a confirmat infecția cu noua tulpină.
Bărbatul de 69 de ani nu a călătorit însă în Marea Britanie și nici nu a venit în contact cu persoane infectate cu noua variantă de coronavirus. Direcția de Sănătate Publică din Constanța a demarat o nouă anchetă epidemiologică în acest caz după cea efectuată la începutul anului, când bărbatul a fost testat pentru prima dată pozitiv.
Până în prezent, pe teritoriul României au fost identificate cinci cazuri cu noua variantă de coronavirus SARS-CoV-2.