Un copil de 11 ani a leşinat de foame, pe drumul către şcoală

Publicat de radiomures, 11 martie 2015, 13:28
Doi copii, de 11 şi respectiv 12 ani, din satul Trohan, comuna Gârceni, au fost aduşi în urmă cu două zile cu ambulanţa la Vaslui, după ce unul dintre ei a leşinat pur şi simplu, pe un drum din sat, din cauza foamei. Ambulanţierii care i-au preluat pe copii le-au acordat primele îngrijiri medicale, spunând că micuţii erau deshidrataţi şi slăbiţi, întrucât, din spusele acestora, de două săptămâni fuseseră lăsaţi singuri acasă. Această situaţie readuce în discuţie două dintre problemele imprtante cu care se confruntă judeţul Vaslui: prima – sărăcia din satele vasluiene şi a doua – plecarea părinţilor la muncă şi lăsarea acasă fără ocrotire a copiilor.
Peste 200 de copii din judeţ sunt diagnosticaţi cu malnutriţie din cauza sărăciei.
-:” Ceva care e strigător la cer. Vă daţi seama, dacă ăştia mai mari nu iau nişte măsuri ca fiecare să-şi poată întreţine copiii, să mărească alocaţiile, că cu 42 de lei nu ştiu dacă ai putea să întreţii un copil. Din lipsa stării materiale, /cei/ care pleacă în străinătate nu se mai întorc înapoi la familii. Familii dezbinate, fără niciun rost.”
Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Vaslui susţine că cel puţin în privinţa celor doi fraţi vor lua măsuri imediat, aceştia fiind preluaţi în regim de urgenţă sub ocrotirea instituţiei până la clarificarea situaţiei lor familiale.
RRA
Foto: newsbv.ro