Tricolorii vor revanșa în fața Islandei Naționala de fotbal a României

Publicat de MIRELA ROTAR, 2 septembrie 2021, 10:03
întâlnește, joi seara, de la ora 21.45, la Reykyavik, formația Islandei, într-un meci din preliminariile Cupei Mondiale din 2022. Partida va fi arbitrată de o brigadă din Belarus, cu Alexey Kubalkov la centru.
Selecționerul echipei țării noastre, Mirel Rădoi, a declarat în cadrul conferinței de presă premergătoare jocului, că îşi doreşte revanşa în faţa Islandei, după ce formația nordică a eliminat în anul trecut România în semifinalele barajului pentru calificarea la Campionatul European.
După meciul cu Islanda, pentru tricolori vor urma alte două partide, cu Liechtenstein (5 septembrie, la București) și cu Macedonia de Nord (8 septembrie, la Skopje).
România a disputat până acum trei jocuri în cadrul grupei J, având o singură victorie (3-2 cu Macedonia de Nord) și două înfrângeri (0-1 cu Germania și 2-3 cu Armenia).
Joi seara, în grupă, pe lângă Islanda-România, se mai joacă partidele Liechtenstein-Germania și Macedonia de Nord-Armenia.
În clasament conduce Armenia cu 9 puncte, fiind urmată de Macedonia de Nord și Germania cu câte 6 puncte. România și Islanda au câte 3 puncte, iar Liechtenstein este cu 0 puncte.
Valeriu Voaideș