Tragedie în Italia. 30 de morți

Publicat de radiomures, 14 august 2018, 17:29 / actualizat: 14 august 2018, 19:01
UPDATE: Cel puţin 30 de persoane şi-au pierdut viaţa, în urma surpării unui viaduct al autostrăzii A10 din Genova, potrivit unui nou bilanţ făcut public de vicepremierul italian Mateo Salvini, citat de Reuters. El a precizat că numeroase alte persoane sunt rănite grav.
200 de pompieri şi zeci de echipe de intervenţie cu câini special antrenaţi caută fără întrerupere, chiar sub ploaie, alţi supravieţuitori.
La faţa locului au fost aduse zeci de utilaje grele care să ridice bucăţi din viaduct. Toate locuinţele din spatele auotostrăzii au fost evacuate.
Deocamdată nu există informaţii despre eventuale victime în rîndul cetăţenilor români, potrivit unui comunicat al Consulatului General al României la Torino.
***
UPDATE: Este un prim bilanţ făcut public de ministrul adjunct al infrastructurii, Edoardo Rixi, citat de agenţiile internaţionale de ştiri. El a precizat, însă, că acest bilanţ ar putea să crească.
Viaductul Morandi, ce traversa un râu şi o zonă industrială a oraşului Genova, s-a prăbuşit, în jurul prânzului, pe o porţiune de aproximativ 100 de metri.
Un reprezentant al autorităţilor locale a declarat că în accident ar fi fost implicate cel puţin 20 de maşini.
Deocamdată nu există informaţii despre eventuale victime în rândul cetăţenilor români.
***
O duzină de vehicule au fost implicate în prăbuşirea unei porţiuni lungi de aproximativ 100 de metri a podului de pe autostrada Morandi din orașul italian Genova.
Se suspectează că multe persoane s-ar afla îngropate sub moloz.
Autorităţile, pompierii şi toate mijloacele de prim ajutor de află la faţa locului, operaţiunile de salvare fiind în curs de desfăşurare.
Serviciul italian de ambulanţă a raportat „zeci de morţi” în cazul prăbuşirii podului rutier de lângă Genova, transmite agenţia Reuters.
Din primele constatări, pare că accidentul s-ar datora unor cauze structurale. Podul, construit în anii 60, a trecut printr-o perioadă de reparaţii în 2016.