Tracţiune Diesel între Braşov şi Timişu de Sus din cauza unui deranjament la sistemul de alimentare cu energie

Publicat de Rotar Mirela, 5 august 2022, 14:56
SRCF Braşov intervine pentru remedierea unui deranjament la sistemul de alimentare cu energie electrică pe relaţia Braşov – Timişu de Sus (şi retur), pe ambele fire de circulaţie, informează CFR Călători.
Potrivit sursei citate, singura măsură pentru menţinerea continuităţii traficului feroviar între Braşov şi Timişu de Sus este dublarea tuturor garniturilor cu locomotivă Diesel şi derularea traficului, în regim alternativ, doar pe un fir, din ambele direcţii.
Din primele constatări ale personalului de specialitate, care a verificat linia de contact pe întregul interval de staţii, deranjamentul s-a produs după trecerea unui tren de călători, garat în staţia Dârste, cu pantograful rupt.