Toleranță zero față de infracțiuni!

Publicat de Corina Muntean, 25 martie 2020, 14:59
Este denumirea campaniei lasnată, miercuri, de Ministerul Justiţiei, prin care se doreşte informarea privind pedepsele aplicabile în cazul infracţiunilor săvârşite în timpul stării de urgenţă.
Ministerul Justiţiei arată că, potrivit Codului penal, orice infracţiune săvârşită împotriva unei persoane vulnerabile (bolnave) poate fi pedepsită în regim agravat. La pedeapsa prevăzută de lege pentru respectiva infracţiune se poate adăuga un spor de 2 ani de închisoare.
Astfel, furtul calificat, dacă infractorul a profitat de starea de vulnerabilitate a persoanei vătămate datorată sării de sănătate, cum este boala COVID-19, se pedepseşte cu un maxim de 7 ani de închisoare.
În ceea ce priveşte furtul calificat, săvârşit prin violare de domiciliu sau sediu profesional, dacă infractorul a profitat de starea de urgenţă, legislaţia prevede că se pedepseşte cu maximum 9 ani de închisoare. De asemenea, tâlhăria calificată care a avut ca urmare vătămarea corporală sau moartea victimei se pedepseşte prin Codul Penal cu maximum de 20 de ani de închisoare.
Prin ”Campania ‘Toleranţă zero faţă de infracţiuni!” se reamintește că se pedepsesc faptele de nerespectare a măsurilor dispuse de instituţiile statului în vederea prevenirii răspândirii bolilor.
Virgil Natea