Tîrgumureşenii vor fi scutiţi de impozitele pe clãdiri
Publicat de radiomures, 1 august 2003, 00:00
Nu vã bucuraţi prea reprede, este vorba despre cei care au locuinţa pe un traseu turistic din oraş şi o faţadã la casã care necesitã reparaţii şi zugrãveli.
Decizia de scutire pe acest an de la plata impozitelor, a fost luatã în şedinţa Consiliului Local Tg Mureş şi face referire la acele case sau blocuri pe care turistul venit în oraş şi-ar putea lãsa privirea. Scutirea vine numai în cazul în care proprietarul se angajeazã sã îşi repare faţada şi sã o vopseascã, dar asta la sugestia Primãriei Tîrgumureşene. În cazul în care primãria nu face nici o precizare referitoare la faţada casei, în mod sigur nici scutire de impozit nu va mai exista. Conducerea primãriei promite cã aceastã mãsurã va fi luatã şi anul viitor, dar cã ea va fi mult lãrgitã, şi anume de scutire va putea beneficia orice tîrgumureşean, care dã o notã de curat şi nou imobilului sãu.
Deocamdatã strãzile considerate importante sunt bulevardele 22 Decembrie 1989 şi 1 Decembrie 1918, strada Gheorge Doja, Eminescu, Bucinului, Luceafãrului, Piaţa trandafirilor, Republicii şi Revoluţiei.
Petriana Milãşan