Târgul de fete de pe Muntele Găina se încheie astăzi

Publicat de radiomures, 24 iulie 2017, 08:57
Târgul de fete de pe Muntele Găina se încheie astăzi. Ieri a avut loc ceremonialul tradiţional prin care an de an se aduce un omagiu Crăişorului Munţilor, Avram Iancu, dar şi tuturor celor care au luptat pentru libertatea neamului românesc.
La Crucea Iancului a avut loc o slujbă Te Deum, oficiată de un sobor de preoţi, la care oficialităţile prezente la eveniment au depus coroane de flori. Momentul solemn a fost accentuat de tulnicăresele din Avram Iancu şi fanfara „Augustin Bena” a judeţului Alba.
Ceremonialul este o tradiţie care se păstrează cu sfinţenie în fiecare an, fiind momentul simbolic prin care participanţii la Târgul de Fete cinstesc memoria înaintaşilor, care au luptat pentru neamul românesc.
În această perioadă, se desfăşoară pe Muntele Găina şi Târgul Meşterilor Populari, unde sunt prezentate obiecte tradiţionale, produse prin tehnici vechi de sute de ani.