Târg și expoziție AGROmania, la Dumbrăvioara

Publicat de Corina Muntean, 1 martie 2019, 16:33 / actualizat: 3 aprilie 2019, 12:07
Evenimentul va avea loc în perioada 17-19 mai și își propune să fructifice potențialul agricol al județului Mureș, invitând fermierii și întreprinzătorii din zonă.
Unul dintre organizatorii ”AGROmania” este Consiliului de Conciliere a Tinerilor din județul Mureș, asociație care are o experiență de 4 ani în domeniul agricol, a precizat președintele Birtalan Istvan:
Ne-am gândit că cei din zona rurală care lucrează în domeniul agricol au nevoie de informații noi, pentru că altfel nu au posibilitatea de a se ridica la un nivel național sau european. Din acest motiv am decis să înființăm așa-numita Academie Agrară, și timp de 4 ani am organizat 7 evenimente. Dorim ca fermieri și profesioniștii din domeniu să își împărtășească cunștințele și experiențele pe care le-au dobândit de-a lungul anilor, și să obțină informații noi cu privire la tehnologiile din acest domeniu.”
Directorul Fundației Pro Economica, Kozma Monika, a explicat că vor să creeze o platformă, un forum în care agricultorii să poată comunica:
Am dori să avem o platformă unde producătorii din județul Mureș și nu numai, să poată să-și prezinte produsele, fermierii să aibă acces la informații. Vom invita și fermieri și producători mici, locali, vom încerca să prezentăm și partea de gastronomie, respectiv producătorii de alimente din județul Mureș. Deci AgroMania ar trebui de fapt să fie o platformă de întâlnire a tuturor oamenilor interesați de agricultură, ori că au o firmă sau vor doar să cumpere produse de calitate.”
Pentru expozanți, participarea va fi gratuită, sponsorii urmând să asigure finanțarea participării acestora.
Cei interesați se pot înscrie în intervalul 15 martie – 15 aprilie, pe pagina de facebook agro.mania.expo, precum și pe siteul http://www.agro-mania.ro.
Valeriu Russu