Sute de părinți mureșeni au cerut concediu pe perioada stării de urgență

Publicat de MIRELA ROTAR, 6 mai 2020, 13:51
Doar pentru luna martie au fost depuse peste 80 de cereri din partea angajatorilor pentru 280 de persoane care au solicitat zile libere pentru supravegherea copiilor, în situația închiderii temporare a unităților de învățământ.
În primele zile din luna mai au mai fost depuse alte 17 cereri pentru 24 de părinți care au rămas în concediu toată luna aprilie.
De luna aceasta s-a modificat, însă, formularul ce trebuie completat, atenționează directorul Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Mureș, Gheorghe Ștef:
A apărut Ordinul 398 la Legea 19 cu modificările și actele noi care se depun și rog să se completeze formularele noi. Aici vom avea foarte multe pentru că diferă perioada față de șomajul tehnic. După data plății contribuțiilor angajatorului, ei trebuie să depună în termen de 30 de zile actele la noi, iar noi facem plata în termen de 60 de zile de la data depunerii.
La fel ca și șomajul tehnic, concediile care se acordă pe perioada stării de urgență se plătesc în cuantum de 75% din salariul de bază, însă nu trebuie să depășească salariul mediu brut pe economie.
Cristina Bulbescu