Superliga de fotbal-etapa a 6-a

Publicat de ebarabas, 23 august 2022, 10:42
Sepsi OSK Sf.Gheorghe a învins, luni, în deplasare, cu 1-0, pe Universitatea Cluj, iar Farul Constanța a trecut, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 de FC Voluntari, în cadrul celei de-a 6-a etape a Superligii de fotbal.
În urma victoriei de la Cluj, Sepsi OSK a urcat pe locul 4 în clasament, acumulând 10 puncte. Partida de pe Cluj Arena a fost întreruptă, în prima repriză, timp de 10 minute, din cauza manifestărilor suporterilor gazdă.
În primele jocuri ale rundei s-au consemnat rezultatele: CS Mioveni-FC Argeș 0-1, FC Universitatea Craiova 1948-Petrolul Ploiești 0-1 și Rapid-UTA Arad 1-0. Meciurile Chindia Târgoviște-Universitatea Craiova, FC Botoșani-FCSB și AFC Hermannstadt-CFR Cluj au fost amânate. Craiova, FCSB și CFR dispută la 25 august partidele retur din play-off-ul Conference League.
În clasamentul Superligii pe primele locuri se află Farul și Rapid cu câte 12 puncte, fiind urmate de FC Botoșani cu 11 puncte.
Valeriu Voaideș