Sunt cozi la Vatican pentru un ultim omagiu adus fostului papă Benedict al XVI-lea, care a murit sâmbătă la vârsta de 95 de ani

Publicat de Andrei Borz, 2 ianuarie 2023, 18:33 / actualizat: 3 ianuarie 2023, 7:56
Trupul său a fost expus azi în bazilica Sfântul Petru din Roma, iar funeralile încep joi dimineaţă şi vor fi prezidate de papa Francisc. Cele mai înalte oficialităţi ale statului italian au venit deja la catafalc.
Preşedintele Republicii Italiene, Sergio Mattarella, şi premierul Giorgia Meloni i-au adus un omagiu suveranului pontif emerit cu câteva minute înainte ca bazilica Vaticanului să fie deschisă publicului. În aceste trei zile, cât trupul neînsufleţit al lui Ratzinger va rămâne depus în Catedrala „San Pietro”, se aşteaptă un număr de 30.000 de credincioşi din toată lumea.
Timpul de aşteptare pentru a intra în interiorul bazilicii a fost astăzi de aproximativ trei ore.
-: Am trăit o foarte frumoasă emoţie. A meritat, chiar dacă am stat mai mult de două ore la coadă de dimineaţă devreme. Era un papă care s-a implicat foarte mult pe perioada pontificatului său şi a fost iubit.
În ziua înmormântării, la ceremonia condusă de Papa Francisc, vor fi prezente doar două delegaţii oficiale, cea a Germaniei şi cea a Italiei. Benedict al XVI-lea a ales încă din 2020 să preia mormântul lui Ioan Paul al II-lea din cripta Bazilicii „San Pietro”, care este liber, deoarece urna şi rămăşiţele lui Wojtyła au fost mutate, după canonizarea sa, într-o capelă de lângă „Pieta” a lui Michelangelo