Statul de drept trebuie întărit în România
Publicat de radiomures, 11 ianuarie 2014, 11:38
Aşa a declarat, azi, subsecretarul de stat american Victoria Nuland, aflată în vizită la Bucureşti.
‘Statele Unite ale Americii au un interes în ceea ce priveşte statul de drept, transparenţa Justiţiei în România. Statul de drept în România trebuie întărit, fiindcă el garantează o Românie prosperă’, a spus Nuland, la sediul Ministerului român al Afacerilor Externe, după întrevederea cu ministrul Titus Corlăţean.
La rândul său, ministrul Afacerilor Externe a exprimat angajamentul ferm al Guvernului pentru întărirea statului de drept şi a democraţiei în România.
Potrivit lui Titus Corlăţean, s-a discutat despre cooperarea în cadrul NATO, despre cooperarea în legatură cu Afganistan şi despre scutul de apărare antirachetă.
De asemenea, s-au exprimat poziţiile comune româno-americane pentru susţinerea obiectivelor europene ale Republicii Moldova, a menţionat ministrul Corlăţean.
Victoria Nuland s-a întâlnit aseară şi cu preşedintele Traian Băsescu.
Agerpres