Stânele din Munţii Hăşmaş, cartografiate şi incluse pe o hartă online

Publicat de APETRI MARGARETA, 14 aprilie 2025, 14:15
Acțiunea de cartografiere a fost realizată de Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară – ADI Hăşmaşul Mare pentru a putea oferi siguranţa turiştilor. Aceasta a început în urmă cu două săptămâni și s-a realizat până acum în zona Gheorgheni-Lacu Roşu.
Directoarea ADI Hăşmaşul Mare, Bernád Bernadett, a explicat că în jurul stânelor se întâlnesc frecvent câini de pază, iar harta va ajuta drumeţii să-şi planifice traseele pentru a evita eventuale conflicte cu animalele:
„Am început marcarea stânelor în urmă cu două săptămâni, în zona Gheorgheni și Lacu Roșu fiind indentificate 34 de puncte. Scopul principal al hărții este ca turistul să poată vedea la ce distanță se află o stână de traseul parcurs. Dorim să mai includem pe hartă atât traseele turistice cât și traseele montane pentru biciclete. Realizarea hărții ne propunem să o realizăm până la sfârșitul anului.”
Acțiunea de cartografiere a stânilor, care se face cu ajutorul autorităţilor locale şi a composesoratelor, se va realiza în perioada următoare şi în zona Ciuc, dar şi în judeţul Neamţ, cu sprijinul autorităţilor locale.
Autor: Valeriu Russu