Spania și Anglia se înfruntă pentru titlul european

Duminică seara se decide noua campioană europeană la fotbal. Finala EURO 2024 opune, de la ora 22.00, la Berlin, Spania și Anglia, două dintre marile forțe ale fotbalului mondial. Ibericii vizează al patrulea titlul continental, după cele cucerite în 1964, 2008 și 2012.

Spania a impresionat la acest turneu final prin jocul ofensiv, ibericii marcând 13 goluri în cele 6 meciuri disputate până acum. Naționala pregătită de Luis de la Fuente a câștigat grupa B, cu 3 victorii (1-0 cu Albania, 1-0 cu Italia și 3-0 cu Croația), în optimi a eliminat Georgia cu 4-1, în sferturi a trecut de Germania cu 2-1 după prelungiri., iar în semifinale a câștigat în fața Franței cu 2-1.

De partea cealaltă, Anglia este la a doua sa finală consecutivă de Campionat European, după cea din 2021, când a pierdut pe Wembley la penalty-uri în fața Italiei. Selecționata Albionului are doar un trofeu major în palmares, titlul mondial cucerit în 1966.

Englezii nu au rupt gura târgului la acest turneu final, calificându-se cu emoții atât în sferturi (2-1 cu Slovacia după prelungiri, în optimi), cât și în semifinale (5-3 la penalty-uri cu Elveția, în sferturi).

În faza grupelor, echipa antrenată de Gareth Southgate a terminat pe locul I în grupa C, înregistrând o victorie (1-0 cu Serbia) și două remize (1-1 cu Danemarca și 0-0 cu Slovenia). În ciuda unui lot valoros, cu jucători extrem de bine cotați, Anglia a avut un joc anost, care i-a nemulțumit pe suporterii insulari. Englezii au jucat ceva mai bine în semifinala cu Olanda, în care s-au impus cu 2-1.

Finala de la Berlin va fi arbitrată de o brigadă din Franța, cu Francois Letexier la centru.

Autor: Valeriu Voaideș