Slujba Papei Francisc la Şumuleu Ciuc, tradusă doar în limba maghiară
Publicat de MIRELA ROTAR, 8 martie 2019, 14:25 / actualizat: 10 martie 2019, 10:51
Suveranul Pontif ve efectua la sfârșit de mai și început de iunie un turneu oficial în țara noastră la București, Iași, Blaj și se va deplasa şi la Şumuleu Ciuc unde va ţine o slujbă pentru numeroşii credincioşi catolici din zonă.
Conform unor surse din conducerea UDMR, citate de ziarharghita.ro, slujba oficiată de Papa Francisc va fi tradusă la microfon doar în limba maghiară. Organizatorii plănuiesc să pună la dispoziția românilor o traducere online prin cadrul unei aplicații ce poate fi accesată de pe telefonul mobil, dar jurnaliștii de la ZiarHarghita susțin că semnalul și banda de internet nu vor putea face față miilor de conexiuni simultane.
Papa Francisc va petrece cinci ore în mijlocul pelerinilor care vor fi prezenţi la Şumuleu-Ciuc în data de 1 iunie, iar conducătorii tuturor bisericilor din Transilvania vor fi invitaţi la eveniment, au anunţat reprezentanţii comisiei de organizare ai Arhiepiscopiei Romano-Catolice de Alba Iulia.