Sindicatul SANITAS ar urma să organizeze un mare miting în capitală, urmat apoi de o grevă generală

Publicat de MIRELA ROTAR, 19 aprilie 2018, 17:36
Sindicatul SANITAS ar urma să organizeze un mare miting în capitală, urmat apoi de o grevă generală, în semn de protest faţă de plafonarea sporurilor la 30 la sută, fapt ce a dus la scăderea veniturilor pentru unele categorii de personal.
Prim vice-preşedintele SANITAS, Iulian Pope, a anunţat care este calendarul acestor acţiuni.
În ultima perioadă, inclusiv astăzi, angajaţii din spitale sau din Direcţiile de Sănătate din capitală şi din ţară au denunţat zilnic noua lege a salarizării unitare, din cauza căreia au luat salarii mai mici.
Azi şi-au exprimat nemulţumirea salariaţi de la Institutul Marius Nasta din capitală, de la Sibiu şi Botoşani.
Amintim că ieri, premierul Viorica Dăncilă le-a cerut miniştrilor sănătăţii, muncii şi finanţelor publice să găsească soluţii, până la sfârşitul acestei săptămâni, pentru problemele de salarizare din sistemul sanitar şi să îi cheme luni la discuţii pe managerii spitalelor.
La rândul său, ministrul de resort, Sorina Pintea, a avut azi o nouă rundă de negocieri cu liderii Federaţiei Solidaritatea Sanitară pe această temă. Anterior, ministrul Pintea preciza că a ajuns la un acord cu directorii spitalelor să suporte din venituri proprii diminuările salariale din luna martie, urmând ca ulterior sumele să le fie decontate de guvern.