Simona Halep, în „optimi” la Australian Open
Publicat de Corina Muntean, 22 ianuarie 2022, 07:55
Cele două românce rămase pe tabloul principal al probei de simplu la „Australian Open”, primul turneu de Mare Șlem al anului, au fost programate să joace sâmbătă, 22 ianuarie, în 16-imile de finală. În sesiunea de dimineață, Simona Halep (FOTO) a învins-o clar pe Danka Kovinić din Muntenegru, cu scorul de 6-2, 6-1, într-un meci care a durat o oră și cinci minute!!! Primul set s-a încheiat în 29 de minute, iar al doilea în 36 de minute.
În sesiunea de seară, Sorana Cîrstea se va bate cu Anastasia Pavlyuchenkova din Rusia, nu mai devreme de ora 12:00, ora României. Rusoaica este a zecea favorită a turneului și numărul 11 în clasamentul WTA.
În optimile de finală, Simona Halep o va înfrunta pe Alizé Cornet din Franța, iar pe Sorana Cîrstea, dacă se califică, o va aștepta învingătoarea din partida Iga Świątek (Polonia) – Daria Kasatkina (Rusia), programată sâmbătă, după ora 10:00.
Turneul de la Melbourne se desfășoară în perioada 17-30 ianuarie și are premii în valoare totală de 54 de milioane de dolari.
Septimiu Cioloboc