SCM Rm.Vâlcea și CSM București, primele meciuri din Champions League

Publicat de MIRELA ROTAR, 12 septembrie 2020, 11:23
Cele două reprezentante ale României în Liga Campionilor la handbal feminin, SCM Vâlcea și CSM București, dispută în acest weekend, primele jocuri din faza grupelor.
SCM Rm.Vâlcea întâlnește, sâmbătă, în deplasare, de la ora 19.00, în cadrul grupei B, formația franceză Brest Bretagne, iar CSM București va evolua, duminică, pe teren propriu, de la ora 17.00, în grupa A, contra unei alte grupări din Hexagon, Metz Handball Club.
Din acest sezon, Federaţia Europeană de Handbal a modificat formatul Champions League, atât la masculin, cât şi la feminin. Cele 16 participante au fost împărţite în două grupe, unde se va juca fiecare cu fiecare, tur-retur, echipele având asigurate 14 meciuri.
Primele două clasate în fiecare grupă se califică direct în sferturile de finală, în timp ce formaţiile de pe locurile 3-6 vor juca în optimi.
Valeriu Voaideș