Sancțiuni de peste 26 de mii de lei aplicate de polițiștii brașoveni

Publicat de Corina Muntean, 23 ianuarie 2019, 15:21
30 de polițiști rutieri au controlat, azi-dimineață, 160 de autovehicule și au efectuat testarea alcoolemiei șoferilor.
Acțiunea a vizat reducerea victimizării prin accidente rutiere în care sunt implicate autovehicule destinate transportului public de persoane.
În urma verificărilor, au fost aplicate 51 sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 26.480 lei, pentru nerespectarea perioadelor de conducere, a pauzelor și a perioadelor de odihnă, lipsa inspecției tehnice periodice sau defecțiuni tehnice la autovehiculul condus.
Totodată, polițiștii au reținut 4 permise de conducere pentru conducere sub influența alcoolului și au reținut 3 certificate de înmatriculare pentru neefectuarea inspecției tehnice periodice.
Polițiști rutieri au mai reținut încă 7 permise de conducere unor conducători auto care nu se încadrau în categoria ”transport public de persoane”.
Corina Fontu