S-a reluat programul Rabla
Publicat de Corina Muntean, 19 septembrie 2018, 14:15
În urma rectificării Bugetului de venituri și cheltuieli al Fondului pentru mediu, suplimentat cu 30.000 de prime de casare, programul RABLA s-a relansat la începutul acestei săptămâni.
Directorul Administrației Fondului de Mediu, Cornel Bezuică susține că, dacă e obligatoriu ca mașinile achiziționate să aibă norma de poluare Euro 6, celelalte condiții nu s-au schimbat:
Mașina trebuie să aibă o vechime mai mare de 8 ani, cetățeanul trebuie să-și achiziționeze un autovehicul cu normă de poluare Euro 6, și care trebuie să aibă o emisie de carbon mai redusă, respectiv 130 de grame de carbon, nu toate autovehiculele încadrându-se în program. La persoanele juridice, singura deosebire este de accesare – persoanele fizice pot merge la dealerii aflați în contract cu Fondul de mediu, iar persoanele juridice trebuie să-și depună documentația la Fondul de mediu și după ce noi validăm documentația , aceștia pot merge de dealer să-și achiziționeze mașina.”
Opiniile mureșenilor sunt împărțite, unii preferă o mașină nouă, chiar dacă e mai modestă ca performanțe, alții însă țin la prestigiul unei mărci anume, și o cumpără second hand.
Persoanele fizice și juridice interesate se pot înscrie deja la producătorii validați, . Zilele acestea se aprobă și dosarele persoanelor juridice pentru programele Rabla și Rabla Plus.
Valeriu Russu