Românii sunt, în continuare, euro-optimişti

Publicat de radiomures, 3 martie 2017, 19:46
Românii sunt în continuare euro-optimişti, iar încrederea conaţionalilor noştri în Uniunea Europeană este peste media europeană, 52%, faţă de 36%.
Acest indice a scăzut totuşi faţă de acum zece ani când România a devenit membru al Uniunii şi când era de 65% – arată datele unui Eurobarometru pentru ţara noastră prezentate astăzi la Reprezentanţa Comisiei Europene la Bucureşti.
La fel de optimişti sunt românii şi în ce priveşte viitorul Uniunii, chiar dacă şi aici s-a înregistrat o scădere, de la 75% în 2007 la 69% în prezent. Românii mai cred că cel mai mare beneficiu al apartenenţei la Uniunea Europeană este libera circulaţie şi că cele mai importante valori ale Uniunii sunt democraţia, pacea şi drepturile omului.
Cum explică acest fenomen şefa Reprezentanţei Comisiei Europene în România, Angela Cristea:
E bine aşa, că ne apropiem de o situaţie de normalitate, pentru că eu cred că încrederea cetăţenilor e bine să meargă, în primul rând, către cei care i-au votat şi cu care există acest contract social, politic, cu aşteptări de ambele părţi. Observăm, de exemplu, că încrederea în guvern a câştigat 10% în 2016 fată de 2007; deci a crescut cu 10 procente.”