Românii din Harghita se opun proiectului de stemă a județului!

Publicat de Stan Lucian, 7 februarie 2025, 16:43
Forumul Civic al Românilor din Covasna, Harghita şi Mureş se opune noii încercări de adoptare a stemei judeţului Harghita, reclamând, printre altele, că nu respectă rigorile heraldice şi nu conţine niciun element reprezentativ pentru comunitatea românească.
Într-un comunicat de presă se arată că Forumul Civic al Românilor din Covasna, Harghita şi Mureş îşi exprimă cu fermitate opoziţia ‘faţă de încercarea repetată a Consiliului Judeţean Harghita de a adopta o stemă a judeţului în pripă şi cu grabă’, susţinând că în ultimii 15 ani a fost un lung şir de astfel de încercări.
Totodată, se precizează că această tentativă ‘reprezintă un nou act de discriminare şi un episod în continuarea unui război al simbolurilor, în cadrul căruia românii din judeţele menţionate au fost, în mod constant, excluşi de la procesul de definire a identităţii culturale şi istorice a regiunii’.
Totodată, se face apel la dialog pentru găsirea unei soluţii care să reflecte realitatea multietnică a judeţului.
Autor: Banca Tomuț