România înfruntă Danemarca la handbal

Publicat de Hategan Raul, 1 martie 2022, 16:58
Naționala feminină de handbal a României întâlnește, miercuri, la Mioveni, de la ora 18.05, formația Danemarcei, într-un meci din campania de calificare pentru Campionatul European din acest an.Partida retur dintre cele două selecționate este programată sâmbătă, 5 martie, la Odense.
Crsitina Neagu, desemnată de trei ori cea mai bună handbalistă a lumii, a decis să revină la echipa națională, după ce anul trecut, în luna aprilie, anunțase că se retrage temporar din selecționata tricoloră.
România a disputat două partide, până acum, în această campanie de calificare: 26-19 cu Feroe, pe teren propriu și 33-33 cu Austria, în deplasare. Handbalistele tricolore ocupă locul secund în grupa a II-a preliminară, având 3 puncte, cu unul mai puțin decât Danemarca, aflată pe prima poziție. La Campionatul European se califică primele două clasate din fiecare grupă.
Valeriu Voaideș