Românce la Openul de la Roma

Publicat de MIRELA ROTAR, 15 septembrie 2020, 08:32
Roma găzduiește, în perioada 14-21 septembrie, turneul feminin de tenis „Internazionali BNL d’Italia”, ce se desfășoară pe zgură și care este dotat cu premii de peste 1.600.000 de euro.
Pe tabloul probei de simplu sunt prezente două românce: Irina-Camelia Begu, venită din calificări, și Simona Halep (FOTO), numărul doi mondial și principala favorită a întrecerii.
Begu o întâlnește, în turul inaugural, pe italianca Elisabetta Cocciaretto, beneficiara unui wild card și care ocupă locul 128 în ierarhia WTA. Meciul este programat marți, 15 septembrie, nu mai devreme de ora 13:30.
Halep va evoua direct în turul secund, miercuri, 16 septembrie, contra unei alte italience, Jasmine Paolini, clasată pe treapta a 99-a în lume.
În proba de dublu, România este reprezentată de trei sportive. Simona Halep face pereche cu Monica Niculescu, cele două avându-le drept adversare pe ucrainencele Elina Svitolina și Dayana Yastremska. Partida se va disputa marți, 15 septembrie, după ora 13:30.
Raluca Olaru o are ca parteneră pe Anna-Lena Friedsam din Germania și joacă tot marți, 15 septembrie, dar de la ora 11:00, contra dublului american alcătuit din Sofia Kenin și Bethanie Mattek-Sands, cap de serie numărul 8.
Septimiu Cioloboc