Risc de avalanșe la peste 1800 de metri altitudine
Publicat de Andrei Borz, 21 ianuarie 2023, 13:54
Este pericol mare de producere de avalanșe în Carpații Meridionali, la peste 1800 de metri altitudine, unde s-a depus un strat consistent de zăpadă proaspătă. În Munții Parâng și Șureanu riscul de avalanșă este de gradul 4, pe o scară de la 1 la 5, iar în Munții Făgăraș și Bucegi este de gradul 3.
Potrivit specialiștilor în nivologie de la Centrul Meteorologic Regional Transilvania-Sud din Sibiu, din cauza viscolului, în zonele de mare altitudine s-au format numeroase plăci de vânt și acumulări însemnate de zăpadă în zonele adăpostite.
De asemenea stratul de zăpadă proaspătă, care în unele locuri depășește o jumătate de metru, este instabil și poate alunca foarte ușor peste stratul mai vechi, format din zăpadă întărită și cruste de gheață. Din această cauză, la peste 1800 de metri, există riscul producerii de avalanșe de dimensiuni medii și chiar mari.
Cel mai mare strat de zăpadă din țară se înregistra, în această dimineață, la Vârful Omu, 122 cm, iar la Bâlea Lac 90 de cm.