Reprezentanţii Ministerului Culturii vor veni azi la Bran pentru a stabili viitorul muzeului

Publicat de radiomures, 23 martie 2016, 11:25
Autorităţile locale vor să obţină o amânare a deciziei de închidere a muzeului din localitate, programată pentru luna august.
Primarul interimar al Branului, Rareş Rădăcină, citat de cotidianul Bună Ziua Brașov crede că în urma apelului făcut se va găsi o soluţie pentru ca patrimoniul muzeului să rămână la primărie, fiindcă altfel ”identitatea comunităţii se va pierde”.
La întâlnirea precedentă, din 16 februarie, cu reprezentanţii Consiliului Judeţean Braşov, ai Primăriei Bran şi conducerile muzeelor de Istorie şi Etnografie, ministrul Culturii a propus ca exponatele de proveninenţă regală să fie cedate în comodat actualilor proprietari ai Castelului Bran, iar celelalte piese să fie preluate de Muzeul de Istorie din Braşov.
O altă variantă a fost ca întreg patrimoniul Muzeului Naţional Bran să fie preluat de Primărie, care să înfiinţeze un Muzeu al Regalităţii în comună. Primarul interimar, Rareş Rădăcină susține însă că autorităţile locale sunt într-un impas financiar şi nu au fondurile necesare pentru a închiria şi amenaja imobilele necesare, contând pentrru aceasta pe sprijinul ministerului.
Foto: www.gandul.info