Regalitatea sprijină acţiunile de împădurire
Publicat de radiomures, 17 aprilie 2013, 14:24
Iniţiativa naţională „Plantăm fapte bune” a obţinut înaltul patronaj al Alteţei Sale Regale Principesa Margareta a României, care va susţine acţiunea de împădurire şi de protejare a pădurilor.
Preşedintele Asociaţiei de Dezvoltare Comunitară Durabilă „Alutus”, Cătălin Lazăr, coordonatorul „Plantăm fapte bune” în judeţul Covasna, a declarat că Alteţa Sa Principesa Margareta a avut recent o întâlnire cu câţiva voluntari la Palatul Elisabeta din Bucureşti, în cadrul căreia şi-a exprimat acordul de a patrona această iniţiativă naţională.
Sâmbăta trecută, peste 500 de voluntari din judeţele Covasna, Braşov şi Sibiu au participat la o acţiune de împădurire în localitatea Vâlcele, plantând circa 5000 de puieţi pe o suprafaţă de 1,3 hectare. Lazăr a subliniat că aceasta va continua în toamnă şi este cea mai mare acţiune de împădurire desfăşurată în judeţul Covasna în ultimii 20 de ani la iniţiativa societăţii civile.
În doi ani de activitate iniţiativa naţională „Plantăm fapte bune” a mobilizat aproape 5000 de voluntari din ţară, care au plantat în nouă judeţe circa 78.700 de puieţi pe o suprafaţă de 31 de hectare de teren.
Mara Deleanu