Reducerea cheltuielilor cu angajații de la stat rămâne o prioritate pentru Guvern

Publicat de Stan Lucian, 22 martie 2025, 10:51 / actualizat: 24 martie 2025, 8:53
Reducerea cheltuielilor cu angajații de la stat rămâne o prioritate pentru Guvern, transmite ministrul Finanțelor, Tanczos Barna.
Reorganizarea instituțiilor publice se află în desfășurare și va continua și în următorii doi ani, a spus el antreprenorilor, la Forumul Economic al Transilvaniei, organizat ieri la Târgu-Mureș.
Obiectivul este un aparat bugetar mai suplu și mai eficient.
Tanczos Barna:
„Am redus cu 5% cheltuielile de personal, adică în paralel cu reducerea cu 5% și a bugetului de funcționare a cheltuielilor administrative, astfel încât până la sfârșitul anului să ne încadrăm în acest deficit de 7%. Şi în 2026 și 2027, instituțiile trebuie să meargă mai departe pe drumul digitalizării, eficientizării și reducerii cheltuielilor de funcționare. Nu vorbesc, încă o dată, de reducerea salariilor, ci vorbim de reducerea anvelopei de personal.”
Sursa: RRA