Rectificarea bugetară prevede majorarea salariilor bugetarilor, cu 7,4%
Publicat de radiomures, 8 august 2012, 00:00
Rectificarea bugetară a fost agreată cu Fondul Monetar Internaţional şi prevede o a doua treaptă de majorare a salariilor bugetarilor, cu 7,4%, începând cu luna decembrie.
Potrivit premierului, Victor Ponta, Guvernul şi-a exprimat categoric decizia de a păstra şi de a respecta toate condiţiile macroeconomice stabilite, pentru că este importantă păstrarea stabilităţii şi a predictibilităţii politicilor economice şi fiscale.
Guvernul va primi vineri un proiect al scrisorii de evaluare, iar până luni, în baza negocierilor, se vor conveni prevederile finale.
Primul-ministru a precizat că atunci vom afla şi când va putea fi introdusă plata TVA la încasarea facturii.
Nu s-a discutat acum despre un nou acord de tip preventiv şi nici despre bugetul şi politicile pentru 2013, subiecte ce vor fi abordate la următoarea vizită.
Rador