Record de turiști la Sovata

Publicat de radiomures, 24 iulie 2015, 12:06
Vremea caniculară din ultima perioadă a dus la creșterea semnificativă a numărului de turiști din stațiune. La hoteluri, gradul de ocupare este de peste 90% și deabia se mai găsesc locuri în pensiuni.
De asemenea, la cele două lacuri cu apă sărată, Ursu și Aluniș, numărul de turiști ajunge la 5.000 într-o zi de week-end, spune agentul de turism din Sovata, Szoboszlai Laszlo:
”Au fost mulți și sunt în continuare mulți turiști. Suntem în plin sezon la Sovata. Acum, cu canicula asta, numărul de turiști a crescut și mai mult. Hotelurile noastre sunt pline, abia mai găsim locuri disponibile. La ștranduri, minim 2.500 de turiști vin zilnic și se poate ajunge la 5.000 de intrări într-o zi de duminică.”
Prețurile din această perioadă sunt cele mai mari din întregul an, cazarea la un hotel de patru stele superior, cu mic dejun pentru două persoane, este de 530 de lei pentru o noapte.
În schimb, intrarea la ștranduri a rămas la fel ca anul trecut, spune agentul de turism din Stațiunea Sovata, Szoboszlai Laszlo:
”Prețurile la ștranduri nu s-au schimbat față de anul trecut. Intrarea pentru o persoană pentru Lacul Ursu este de 25 de lei iar la Aluniș, 15 lei. La camerele de hotel depinde de categoria hotelului. De exemplu la hotel de patru stele, 470 de lei costă o noapte pentru două persoane cu mic dejun, acces la SPA și la ștrand iar la patru stele superior este mai scump. Acolo 530 de lei costă o cameră pe noapte. La două stele, costurile încep de la 190 de lei pe noapte, camera dublă.”
Cristina Bulbescu
Foto: www.infopensiuni.ro