Raed Arafat va deveni Cavaler al Ordinului Legiunii de Onoare
Publicat de radiomures, 15 octombrie 2013, 15:16
Legiunea de Onoare este cea mai înaltă distincţie civilă şi militară franceză, instituită în anul 1802 şi acordată neîntrerupt din 1804 până în prezent.
Distincţia de Cavaler al Ordinului Legiunii de Onoare îi va fi conferită lui Raed Arafat de către Philippe Gustin, ambasadorul Franţei în România, în cadrul unei ceremonii organizate la Reşedinţa Franţei din Bucureşti joi, de la ora 18.00.
Raed Arafat spune că meritul pentru această distincţie îi aparţine unei întregi echipe.
Ascultaţi mai jos declaraţia domnului Raed Arafat.
În anul 2003, Raed Arafat a primit Ordinul Naţional „Pentru Merit” în gradul de Cavaler acordat de preşedintele României în exerciţiu din acea perioadă, Ion Iliescu, pentru întreaga activitate ştiinţifică şi de cercetare, pentru contribuţia deosebită la dezvoltarea şi promovarea tehnologiei informaţiei şi comunicaţiilor în România.
Raed Arafat a primit în 2005 de la Traian Băsescu, preşedintele României, aceeaşi distincţie în grad de Ofiţer, pentru eforturile depuse în salvarea oamenilor la inundaţii şi pentru eforturile depuse zi de zi pentru salvarea vieţilor a numeroşi români.
Raluca Creţ