Protest la Spitalul Județean Brașov

Publicat de radiomures, 26 septembrie 2016, 09:56
Infirmierele sunt nemulțumite de grila de salarizare și spun că primesc prea puțini bani pentru munca prestată.
Infirmierele și îngrijitoarele Spitalului Clinic de Urgență Brașov au protestat în fața instituției și au reclamat faptul că nu se respectă legislația, astfel că salariul încasat de angajați este sub salariul minim pe economie. Angajatele acuză conducerea spitalului că de nenumărate ori trebuie să facă și treaba asistentelor.
Conducerea spitalului are însă altă părere, spune Elena Fercală, director îngrijiri la Spitalul Judeţean.
Infirmierele sunt nemulțumite de faptul că sporurile sunt calculate la salariul de bază din 2009, adică 850 de lei, și nu la cel actual de 1250.
Conducerea spitalului nu poate decât să aplice legea, explică managerul instituției, dr.Daniela Neculoiu.
În Spitalul Clinic Judeţean Brașov lucreaza 370 de infirmiere şi îngrijitoare, iar unitatea are un deficit de 50 de infirmiere.
(sursa rtt.ro)
Vali Blajovan