Producţie record de cartofi în Harghita

Publicat de radiomures, 10 octombrie 2017, 13:34
Producătorii de cartofi au înregistrat o producţie record în ultimii 27 ani, cu o medie de 26,3 tone la hectar, preţul fiind însă unul foarte redus, a precizat azi pentru AGERPRES directorul Direcţiei Agricole Harghita, Torok Jeno.
Potrivit sursei citate, este cea mai mare producţie de cartofi înregistrată din 1990, existând unele unităţi din zonele Ciucului de Jos şi Ciucului de Mijloc care au obţinut şi aproximativ 35 de tone la hectar.
O producţie mai redusă s-a obţinut în zona Gheorgheni, unde s-a înregistrat secetă la sfârşitul perioadei de vegetaţie a cartofului.
Torok Jeno a spus că este foarte mulţumit de producţia obţinută şi de calitatea cartofilor, dar nu poate fi mulţumit de preţul foarte mic, care se situează între 40 şi 50 bani kilogramul.
El a explicat că această scădere a preţului este cauzată, pe de o parte, de producţia mare obţinută şi de consumul relativ mic de cartofi la nivel naţional, dar şi de importurile ieftine din ţările europene, cu precădere din Polonia.