Primul operator aerian străin din Mureş are cursele anulate.
Publicat de radiomures, 3 februarie 2012, 00:00 / actualizat: 4 martie 2015, 14:46
Compania aeriană ungară Malev a intrat oficial în faliment, toate zborurile fiind anulate.
Decizia a fost făcută publică astăzi, după ce situaţia financiară a companiei nu mai putea fi susţinută.
Erau programate 5 curse săptămânale pe Aeroportul „Transilvania”, pe ruta Târgu-Mureş-Budapesta, una dintre ele chiar în această după-amiază (de la ora 15, respectiv 15.50).
Cei care şi-au plătit deja biletele pentru aceste curse se pot adresa agenţiei Malev din cadrul Aeroportului şi pot fi îndrumaţi spre alţi operatori pe aproximativ aceeaşi rută, a declarat, în exclusivitate pentru Radio Târgu-Mureş, directorul Aeroportului Transilvania, Ştefan Petru Runcan.
Directorul Aeroportului Transilvania, Ştefan Petru Runcan, a mai spus că la ora actuală, în ce priveşte volumul de trafic, operatorul avea o pondere medie din totalul zborurilor, dar este o pierdere pentru aeroport şi din punct de vedere al relaţiilor de aproape 6 ani şi speră că situaţia companiei se va redresa.
Adela Moldovan