Primul caz de muşcătură de şarpe în Harghita, în acest sezon

Publicat de radiomures, 23 iunie 2016, 14:02
Managerul Spitalului Judeţean de Urgenţă din Miercurea Ciuc, dr. Demeter Ferenc a declarat că este vorba de un tânăr de 27 ani, din Vlăhiţa, care a fost muşcat de antebraţul stâng şi care s-a prezentat la Unitatea de Primiri Urgenţe pentru acordarea primului ajutor.
Întrucât nu a ştiut din ce specie era şarpele care l-a muşcat, pacientului i s-a administrat ser antiviperin şi a fost internat sub observaţie la secţia de Boli Interne, starea sa fiind bună.
În județ a crescut și numărul persoanelor muşcate de căpuşe, pe fondul încălzirii vremii.
De la începutul lunii iunie s-au înregistrat 111 cazuri de muşcături de căpuşe, 42 dintre pacienţi fiind copii. De asemenea, alte 9 persoane s-au prezentat la UPU Miercurea Ciuc după ce au fost înţepate de alte insecte şi au avut nevoie de îngrijiri medicale.