Primele reacții după desemnarea premierului

Publicat de radiomures, 30 decembrie 2016, 12:04
Președintele interimar al PNL, Raluca Turcan, afirmă că principala responsabilitate a PSD este să vină cu o echipă de miniștri care să guverneze în interes public, nu în interesul personal al lui Liviu Dragnea.
Ea a subliniat că România are nevoie de un Guvern „competent, european, cu viziune și ferit de orice fel de vulnerabilități”.
Raluca Turcan a arătat că PSD „și-a abandonat deja prevederi importante din programul de guvernare”, punctând că la dezbaterile din Parlament liberalii vor indica „frauda de încredere” făcută de acest partid la alegerile din 11 decembrie.
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat , pentru AGERPRES, că, în principiu, formațiunea sa va vota noul Guvern și pe premierul desemnat, Sorin Grindeanu, dar că așteaptă, totuși, să vadă care e programul de guvernare și componența executivului
Vom lua această decizie la ședința grupurilor reunite, când va fi convocat Parlamentul”, a conchis Kelemen Hunor.