Primarul orașului Ungheni, sentință definitivă de incompatibilitate

Publicat de Stan Lucian, 22 martie 2025, 13:34
Primarul orașului Ungheni, din județul Mureș, ar putea să-și piardă mandatul, după ce Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a respins recursul declarat de primar față de decizia din aprilie 2024 a Curții de Apel Tg.Mureș.
Primarul Victor Prodan a fost declarat atunci în stare de incompatibilitate.
În 2018, ANI a întocmit un raport de evaluare prin care arăta că acesta a fost în conflict de interese. În perioada exercitării mandatului de primar 2012 – 2016 a aprobat și semnat acte administrative care au produs un folos material pentru S.C. Terraflor S.R.L., societate la care soția sa deține calitatea de asociat unic și funcția de administrator.
Întrucât sentința Înaltei Curți de Casaţie şi Justiţie este una definitivă, Victor Prodan și-ar putea pierde mandatul, întrucât potrivit Codului Administrativ, mandatul primarului încetează de drept în cazul în care se constată o stare de incompatibilitate.
Deocamdată, Victor Prodan rămâne în funcție până la invalidarea mandatului său de către prefectul de Mureș, Barabási Antal Szabolcs.
Victor Prodan se află în fruntea primăriei Ungheni pentru al patrulea mandat consecutiv.
Autor: Sorin Șchiopu