Primăria a devenit proprietar pe bunurile FC Braşov

Publicat de Corina Muntean, 28 octombrie 2019, 15:37
Municipalitatea braşoveană a devenit ‘proprietar cu acte în regulă’ pe Stadionul Tineretului, care a aparţinut echipei FC Braşov, ajunsă în faliment. Acest lucru s-a întâmplat după ce Primăria a cumpărat bunurile fostului proprietar, scoase la licitaţie de lichidatorul judiciar, a anunţat, luni, primarul George Scripcaru.
El a declarat, cu această ocazie, că doreşte nu doar modernizarea facilităţilor sportive respective, ci şi preluarea brandului, pentru crearea unei noi echipe de fotbal a comunităţii.
Urmează ca bunurile să fie incluse în contabilitatea primăriei, într-o viitoare şedinţă a Consiliului Local. Totodată, Primarul a subliniat că terenul pe care se află stadionul a aparţinut deja municipalităţii şi a menţionat că sumele plătite pentru bunurile de pe acesta se ridică la aproximativ 20.000 de euro.
Consiliul Judeţean Braşov este interesat și el să participe la finanţarea unei viitoare echipe de fotbal a comunităţii, ‘în limitele legale’, a declarat, în acest context, vicepreşedintele CJ Braşov, liberalul Adrian Gabor.