Președintele Iohannis nu va promulga modificările la Codul penal şi de procedură penală

Publicat de radiomures, 18 mai 2015, 21:10 / actualizat: 18 mai 2015, 22:51
Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat, astăzi, într-o conferinţă de presă, că nu va promulga proiectele legislative de modificare a Codurilor Penal şi de Procedură Penală recent adoptate de parlament. Acesta consideră că modificările codurilor penale sunt în interesul parlamentarilor şi a subliniat că cele două acte normative trebuie lăsate o perioadă să funcționeze, pentru ca se observa efectele acestora.
Klaus Iohannis:
Referindu-se la scandalul Codului Silvic, Iohannis a precizat că nu intentionează să sesizeze Curtea Constituțională pe această temă, arătându-se totodată dezamăgit de faptul că o chestiune sesizată de el a foarte puțin discutată în spatiul public:
Șeful statului a subliniat faptul că, în opinia sa, tăierile ilegale de păduri reprezintă un atentat la siguranța națională.