Poştaşii protestează începând de luni

Publicat de Stan Lucian, 6 octombrie 2023, 14:00
Aceştia vor marca Ziua Mondială a Poştei, sărbătorită la 9 octombrie, pichetând sediul Ministerului Cercetării Inovării și Digitalizării de la ora 10.00 până la ora 12.00.
Principalele probleme vizează restructurarea reţelei poştale rurale, dar şi nivelul scăzut de salarizare.
Deşi au primit promisiuni că problemele din sistem vor fi soluţionate, până acum acestea nu au fost respectate, a declarat pentru RTM liderul Sindicatului Lucrătorilor Poştali, filiala Mureş, Vasile Viorel Neagu:
Am fost de două ori la actualul ministru care ne-a promis marea şi sarea, nu s-a rezolvat nimic. Începând cu 1 noiembrie vor fi disponibilizări în masă pentru că se restructurează reţeaua rurală, deci sunt nişte aberaţii efectiv. Dl ministru ne-a promis că se va sista această restructurare, din păcate domnul director general face numai ce vrea dânsul, fără consultarea nimănui, totul merge mai departe. 17.000 de salariaţi vor ajunge de la 1 noiembrie la salariul minim pe economie”
Acţiunile de pichetare vor continua pe tot parcusul săptămânii viitoare, în acelaşi interval orar.
Autor: Sanda Vițelar