Polonia, Bulgaria şi România ar putea gãzdui baze americane
Publicat de radiomures, 4 martie 2003, 00:00
Cotidianul New York Times scrie cã şeful forţelor aliate în Europa, generalul James Jones, a prezentat un plan care prevede mutarea bazelor din Germania cãtre state est-europene precum România, Bulgaria şi Polonia.
Bazele militare ar fi mai mai apropriate de actualele zone de conflict, iar susţinerea lor mai puţin costisitoare.
Generalul precizeazã cã acest plan este încã în fazã incipientã, dar el
se suprapune divergenţelor politice cu Germania.
Unii politicieni au cerut Pentagonului retagerea trupelor din Germania, pentru a-l pedepsi pe cancelarul Gerhard Schroder, pentru refuzul de a sprijini un rãzboi sub conducere americanã în Irak.
General Jones a insistat asupra faptului cã planul nu are legãturã cu tensiunile transatlantice din prezent.
Totuşi, zvonurile privind închiderea unor baze din Germania sunt vehiculate de presa germanã.
Astfel, cotidianul Die Welt a apreciat, în ediţia sa de astãzi, cã ua dintre zonele afectate de aceastã decizie va fi oraşul universitar Heidelberg, unde se aflã Cartierul General european al armatei.
În Germania se aflã circa 78.000 de militari, împreunã cu familiile lor.
Pe de altã parte, ministrul bulgar al Apãrãrii a declarat, dupã o vizitã la Washington, cã Statele Unite ar putea amplasa patru sau cinci baze în Bulgaria, ca rãsplatã pentru sprijinul acordat preşedintelui Bush.
Totuşi, generalul Jones a precizat cã nu a discutat încã despre deschiderea de baze cu oficialii din Bulgaria, Polonia, Ungaria sau România.
Mediafax – Sorina Bota